3 Aralık 2010 Cuma

güncelleme

olmuş baya bişiyler yazmayalı.
zaman da ilerlemiş yine sinsice.
hayatlar değişmiş (ve değişmekte), paylaşımlar evrilmiş(ve ya körelmiş)
ve ilerler olmuş bir çok şey. (bunun da bir ilüzyon olması çok beklenir sankim)

iki şey paylaşmak istiyorum alakalı alakasız:

birincisi bir kaç gün önce ortaya çıkan, abuk bir elemana dair kısa bir çalışma.
onun da aradığı ve bulamadığı bişiyler var.


düşündürücü

diğer mevzuysa hayli rahatsız edici (olduğu iddia edilse de ben gayet keyif aldım) bir güncel sanat performansına dair.

ilk defa contemporary 2010 kapsamında mardin'de gerçekleştirdiği 3 Kişiyle Evlilik çalışmasıyla tanıştığım, ve daha bir çok 'rahatsız edici' işinin olduğunu öğrendiğim, Şükran Moral'ın son performans çalışması olan 'Amemus'un izleyici/ röntgencilerinden biriydim dün akşam.


shocking!

mısır apartmanında bulunan casa dell'arte sanat galerisinde gerçekleşen 'Amemus' performansı, içerik olarak insan eliyle hazırlanmış bir ortamda (kırmızı perdelerle çevrili, merkezinde beyaz tüller içerisine yerleştirilmiş kırmızı bir yatak) iki kadının pek de samimi / gerçek hissettirmeyen sevişmelerinin; kırmızı perdeler ve yatağın üzerinde, fallus şeklinde gözüken kamera, fotoğraf makineleri ve seyircilerin gözleri tarafından kaydedilmesinden meydana geliyordu. sanatçının tasarladığı, izleyicide 'sarsıcı bir deneyim' yaratma amacı, kabaca 15dk süren bu performansın sonunda dönen geyikleri ve 'ciddi anlam kaygısı' muhabbetlerini göz önüne alırsak, yerini bulmuş gibiydi.


controversial

garip bakış açıları da geliştirilebilir sankim bu performansın üstünden. şöyle ki, amsterdamda, parisde insanların para vererek, sadece cinsel keyif alma amaçlı tükettikleri görsel bir performans şeklini ülkemizde 'güncel sanat performansı' adı altında yapıp, bununla seyircisini sarsmaya çalışan güncel sanatçılarımız var. tabi ki tartışmaya açık bir çok noktası olduğunun farkındayım, ama garip bir deneyim olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. kaldı ki odanın dizaynı ve performansın kendisi çok daha sembolik bir anlatım taşıyordu sankim benim anlamadığım. ve sonuçta insanların tepkilerini izlemek de gayet eğlenceliydi.

bakalım bu işin ürün olarak sonuçları nasıl olacak, merakla bekliyorum.

kısa sürede gelen edit: casadellarte galerisi tarafından yapılan açıklamaya göre yukarıda bahsi geçen Şükran Moral'in Amemus performansının görüntülerini içerecek olan sergi iptal edilmiştir.

daha önce de söylemişmiydim, mükemmel bir ülkede yaşıyoruz, bilhassa konu kültür-sanat çalışmaları olunca.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

tabi ki kendince bir açıklaması var: http://bit.ly/eCguCx

Adsız dedi ki...

çilekeşle olan konseriniz çok iidi ama çok geç çıktınız :(